Zaštita usana i njihova hidratacija nije samo estetski momenat, već je to jako važno i za očuvanje zdravlja, kao i sprečavanje bakterijskih i gljivičnih infekcija. Za suve, crvene, ispucale usne, koje zatežu i eventualno krvare kada se smejete ili pričate, odgovorni su: pušenje, izlaganje suncu, vetru, hladnoći, suv vazduh u zagrejanim prostorijama, uzimanje nekih lekova, često oblizivanje usana, nedostatak nekih hranljivih materija u ishrani, a usne postaju suvlje i sa godinama. Ako imate dugotrajan problem suvih usana razmotrite povećanje unosa sledećih vitamina i minerala: vitamin A, liposolubilan vitamin, nalazi se u brokoliju, kelju, bundevi, jajima, šargarepi, AD mleku, masnoj ribi i perlicama ribljeg ulja; vitamin B3 ili niacin, hidrosolubilan vitamin, prisutan u junetini, belom pilećem mesu, kikirikiju i sočivu; vitamin B12 ili cijanokobalamin, takođe hidrosolubilan, a prisutan u jajima, lososu, ćuretini, piletini, Brie siru; cink, mineral koji ima znatan udeo u očuvanju imuniteta, preporučena dnevna doza je 10 mg, a hrana bogata cinkom uključuje kikiriki, badem, semenke bundeve, crveno meso. Žeđ osećamo tek kada blago dehidriramo, pa unosite dovoljno tečnosti u obliku vode i ceđenih voćnih sokova, ili napravite sebi voćni smothie.
Da bi balzam delovao, prvo treba odstraniti površinski sloj i mrtve ćelije sa usana, pilingom vlažnom mekanom četkicom za zube, ili DIY pilingom: od 1 kafene kašičice šećera i pola kafene kašičice meda, napraviti pastu, naneti na usne, ostaviti par minuta, pa nežno istrljati i isprati mlakom vodom. Balzam je poželjno nanositi 3-4 puta na dan, a uveče, pre spavanja, obavezno. Teške ruževe za usne, koji isušuju, i sjajeve, bi preko zime trebalo izbegavati, a birati one sa mnoštvom hranljivih komponenti link.
EUCERIN LIP REPAIR za osetljivu kožu sadrži antioksidanse vitamin E i C, dekspantenol za regeneraciju, bisabolol, koji se može izolovati iz kamilice, a ima protivupalni efekat i ubrzava proces zaceljenja kože. Koristim ga svake večeri, pre spavanja, i ujutro su mi usne mekane i regenerisane. Može se koristiti nekoliko puta u toku dana ako su usne ispucale, a klinički je ispitan i pogodan za one sa osetljivom kožom. Kupuje se u apotekama, a cena je oko 350 dinara.
EUCERIN stik za negu usana sa dekspantenolom, vitaminom E i SPF 15, bez parfema i parabena, pogodan je za svakodnevnu dnevnu negu osetljivih usana, a sadrži i ricinusovo ulje, bisabolol i glicerin. Može se kupiti u apotekama i cena je oko 200 dinara.
ALVERDE stik za usne sa vanilom i mandarinom, spada u sertifikovanu prirodnu kozmetiku, i obiluje biljnim negujućim aktivnim sastojcima: ricinusovo ulje, shea puter, maslinovo ulje, prirodni voskovi, ekstrakt vanile, etarsko ulje mandarine. Ima prelep miris mandarine, povoljne je cene, košta manje od 200 dinara i dobar je prirodan izbor u zimskim mesecima.
L’Occitane shea butter je idealna nega za zimu, a detaljnu recenziju možete da pročitate ovde.
I na kraju, nisam odolela ovoj preslatkoj metalnoj kutijici, mirisa vanile, koja na žalost nije dostupna u Srbiji, ali Original i Malina jesu. Mekane je konzistencije, dobro neguje, pogodan je za svakodnevnu negu i zaštitu, sadrži shea puter, ricinusovo ulje, ulje slatkog badema, a nedostatak je prisustvo parafina, ali niko nije savršen. Može se kupiti u drogerijama i cena je oko 240 dinara.
SAVET
Najkvalitetni i negujući sastojci u balzamima za usne su: shea butter, aloe vera, glicerin, jojoba ulje, vitamin E, kokosovo ulje, pčelinji vosak, ricinusovo ulje, kakao puter, a izbegavati treba: mentol, alkohol, retinol, mirise, boje, konzervanse i mineralna ulja.
By JSS