Preko zime su ruke izložene hladnoći i vetru, a ako tome dodamo i agresivne sapune i deterdžente, koji uklanjaju hidrolipidni zaštitni omotač i povećavaju pH vrednost kože, koža na rukama će dehidrirati i ispucati, što nije samo estetski problem, već se omogućava i prodor štetnih agenasa kroz kožu.
Nijedna krema neće biti efikasna, ako koristite agresivne sapune i deterdžente. Nosite rukavice kada perete sudove, a obavezno u kontaktu sa deterdžentima za veš, jednostavno se naviknite na to. Ruke treba prati mlakom vodom, ni toplom, ni hladnom vodom, sapunima koji nisu bazni, tj. čija je pH vrednost oko 5 i treba izbegavati antibakterijske sapune. Dove sapun je dobar izbor, što se tiče klasičnih čvrstih sapuna, a ako ste u mogućnosti možete da kupite i Eucerin ph 5 nealkalni sindet ili Avene sindet sa Cold kremom. Ako volite tečne sapune, znajte, tečni sapuni su agresivniji od čvrstih, a što je sapun bistriji, više će isušivati kožu. U mojoj korpi se često nalaze Alverde prirodni sapuni sa lavandom, narom i ši puterom, bilo tečni ili čvrsti.
Piling ruku je veoma važan i treba ga praktikovati jednom nedeljno. Jednostavno istrljajte ruke šećerom i hladno ceđenim maslinovim uljem, ili napravite DIY piling sa morskom solju.
Posle svakog pranja, na ruke treba naneti kremu, pa nosite sa sobom u torbi jednu dnevnu, koja brzo upija i sadrži silikone, a kraj kreveta, za noćnu negu, imajte jednu hranljivu i regenerativnu.
Naše bake su svoje ruke negovale preparatom koji se sastojao iz jednakih delova glicerola i ružine vodice, sa malo limunovog soka. Efikasna hidratacija, nega protiv hiperpigmentacija i hemijski piling.
Koji su kvalitetni sastojci krema za ruke? Dobra krema za ruke sadrži dosta glicerina ili glicerola koji hidrira; silikonsko ulje, jer stvara kontinuiran, zaštitni, nemastan film, koji nije okluzivan, a najčešće se koristi dimetikon, čija koncentracija može da varira od 2% do 25% u zaštitnim kremovima za profesionalnu upotrebu. Urea je koži svojstven sastojak, hidrirajući agens i blagi keratolitik (ima efekat pilinga), što je poželjno kod suve kože, da bi se uklonile mrtve ćelije sa površine. Ši puter, prirodan sastojak i emolijens; pantenol podstiče epitelizaciju; biljna ulja: maslinovo, nevenovo, jojobino, bademovo, koja neguju. Alantoin hidrira i ubrzava epitelizaciju; vitamin E kao antioksidans; nezaobilazno je ulje žutog noćurka, sa gama linoleinskom-kiselinom koja obnavlja zaštitne funkcije kože i deluje protivupalno, pa se preporučuje u terapiji ekcema.
Izbegavati treba mineralna ulja poput vazelina i parafina, dobijena preradom nafte, koja imaju okluzivni efekat, kao da ste na kožu stavili plastičnu kesu, sprečavaju odavanje vode sa kože, ali nemaju efekat nege. Osim toga postoje još mnoge sumnje u njihovu štetnost, tako da će oznaka “mineral oil free” uskoro biti rasprostranjena kao “paraben free”.

Prva i najomiljenija, moja noćna krema za ruke, koju godinama imam pored kreveta, a detaljan opis čitajte ovde.

MIXA obnavljajuća nega za jako suve zone sadrži čak 40% glicerina, ši puter, alantoin i umirujuće ovseno mleko. Ovo je krema koja se preporučuje za suve i grube delove, pete i laktove, a ja je koristim kao masku posle pilinga ruku, dok gledam neki film, pošto je prilično masna, a stavim i pamučne rukavice, da bih poboljšala apsorpciju. Kad skinete rukavice, posle nekog vremena, ruke su neopisivo meke. Cena je oko 300 dinara. Postoje još dve Mixa kreme za ruke, jedna lagana koja brzo upija, i druga sa 30% glicerina, koje su sasvim solidne, a cena je takođe oko 300 dinara.

Legendarna i vrlo skupa krema, luksuz za ruke. Nosim je u torbi i mažem u toku dana, a recenziju možete da pročitate ovde.

NUXE REVE de MIEL je krema koja zaslužuje pažnju; najviše me podseća na gore pomenutu L’Occitane, konzistencija koja momentalno upija, omekšava ruke i čini ih svilenkastim, a u isto vreme predivno miriše, pa može da bude jeftinija alternativa, jer košta oko 700 dinara. Proizvođač tvrdi da je krema za suve i oštećene ruke, da obnavlja, hrani i štiti. Sadrži kokosovo ulje, ulje avokada, slatkog badema, med, ulje pirinčanih mekinja, makadamije, susama, ekstrakt ječma, arganovo ulje i ši puter, čak 89,9% sastojaka prirodnog porekla. Ruke su mi jako suve, jer moj posao zahteva često pranje ruku, i ova krema mi nije dovoljna, tako da je koristim preko dana i zaista uživam u njoj, dok mi je za noć potrebna jača regenerativna nega, pa je Eucerin nezamenjiva.

ALVERDE krema za ruke sa uljem semena nara i organskim ši puterom, koja regeneriše i intenzivno neguje, je bogata biljnim uljima, a može poslužiti za noćnu negu, jer je prilično masna. Za dnevnu negu ljubitelja sertifikovane prirodne kozmetike, je pogodna Alverde krema sa nevenom, o kojoj sam pisala ovde. Cena je povoljna, reda veličine 200 dinara.

CRYSTAL DERMA Atopik krem sadrži 5% uree, 10% ulja žutog noćurka, 5% ši butera, laktat i mlečnu kiselinu, preporučuje za svakodnevnu negu suve kože i kože sa ekcemom, kod odraslih i dece iznad 3 godine starosti. Predstavlja idealnu kremu za ruke za noć, a cena je oko 500 dinara za 100 ml.
Uriage Bariéderm je moja preporuka osobama čije su ruke profesionalno izložene hemikalijama, deterdžentima, jer deluje izolirajuće (štiti od oštećenja) i zaceljujuće (obnavlja oštećeni epidermis), a jako je dobra preventiva kontaktnog, iritativnog i alergijskog dermatitisa. Krema brzo upija, kreira zaštitni film, poput nevidljivih rukavica. Namenjena je za ruke, telo i lice, a preporučuje se i ljudima čije lice i ruke jako reaguju na hladnoću, tako što pocrvene i koža postane iritirana. Jedini nedostatak ove kreme je cena, oko 2000 dinara za 75ml.

Umesto zaključka, zimi ne zaboravite rukavice, a leti kremu ili losion sa minimalno SPF 30, da biste sprečile pojavu hiperpigmentacija ili staračkih pega, na vašim lepim i negovanim rukama.
By JSS
PRATI