BIODERMA dermatološka laboratorija osnovana je 1977. godine, a njen osnivač Jean Noel Thorel, biolog i farmaceut, stvorio je inovativan pristup biodermatološkoj nezi. Njegova vizija je da je koža ekosistem, živi i diše u specifičnoj okolini, menja se i razvija sa vremenom. „Kada koža pati, trebalo bi da upotrebimo njenu prirodnu biologiju da je naučimo da živi, umesto da je samo lečimo“. Tako je rođen koncept „dermatološke biologije“. BIODERMA koristi biološki aktivne sastojke koji uticajem na prirodne mehanizme leče probleme kože nastale zbog uticaja okoline, medicinskih tretmana i procesa starenja.
Osnova nege kože je čišćenje, jer nijedna krema neće ispoljiti svoje delovanje, ako koža nije prethodno očišćena i oslobođena svih nečistoća, šminke kao i produkata metabolizma. Čišćenje lica je obavezno ujutro i uveče, a može se podeliti na eru pre i posle micelarne vode. Era pre micelarne vode je podrazumevala dve faze čišćenja: rastapanje šminke i nečistoća mlekom, a zatim uklanjanje ostataka mleka i nečistoća tonikom. Mnoge žene, a posebno one sa masnom kožom su osećale potrebu da se umiju posle toga i to su radile sapunom, koji isušuje i narušava prirodne odbrambene mehanizme kože. Ako još uvek mislite da su bebi sapuni super za pranje lica, varate se, jer se većina na našem tržištu ne razlikuje puno od klasičnih čvrstih sapuna. Ovaj klasičan način se još uvek preporučuje kao najbolja metoda za čišćenje suve kože, naravno bez sapuna.
Onda je BIODERMA pre 20 godina napravila revoluciju u čišćenju kože, izumom micelarne vode, upotrebivši posebne micele, slične strukturi kože, kako je ne bi iritirale. U hemiji postoji pravilo: slično se u sličnom rastvara, ali micela je loptasta forma koja se dvojako ponaša, rastvorljiva je u vodi, a njena unutrašnjost je u stanju da rastvori i skupi masnoće i nečistoće. Nikada nisam volela masne proizvode za čišćenje, jer je moja koža oduvek masna i otkad sam otkrila micelarnu vodu pre desetak godina, smatram je najboljim proizvodom za čišćenje normalne, masne i mešovite kože. Sada svaki brend ima micelarnu vodu, ali je razlika u kvalitetu velika.
Najbolje micelarne vode sadrže nežne micele, ne isušuju kožu, ne iritiraju je i sadrže veoma malo mirisa ili su bez njega. Najbolja stvar u celoj priči je što micela eliminiše alkohol iz čistača; dakle kada tražite bezalkoholni losion za čišćenje lica, uzmite kvalitetnu micelarnu vodu. Pored toga što čisti, Sensibio H2O sadrži estrakt krastavca, poznat po umirujućim svojstvima i fruktooligosaharide, kao i neke šećere koji imaju efekat protiv starenja kože. Potpuno je bezbedna i efikasna i za uklanjanje šminke sa predela očiju. Stalno se postavlja pitanje da li micelarnu vodu treba ispirati i odgovor je da nije potrebno, ali posle uklanjanja šminke, treba se umiti, ili preći još jednom lice čistom blaznicom natopljenom micelarnim losionom. Mojoj masnoj koži je potrebno i čišćenje Clarisonic-om i/ili čišćenje losionom za masnu kožu.
Moj dan počinje umivanjem penastim gelom za masnu mešovitu kožu i to tako što pokvasim lice, mlakom vodom (jako važno), nanesem vrlo malo gela na mokre šake, formiram penu i tek tada nasapunjam lice. Miris je prijatan, nežan i svež.
Licu potom samo prinesem čist mekani peškir, jer se trljanjem može napraviti iritacija. Ovaj gel mogu da koriste i muškarci sa masnom kožom za brijanje.
Bakar i cink u preparatu imaju umirujući i seboregulacioni efekat, a tu je i ekstrakt ginka, kao i mlečna kiselina.
Naredni korak je čišćenje Sebium H2O micelarnim losionom, što je u stvari tonizirajući korak, jer ovaj losion sadrži bakar, cink, oligosaharide i šećere, kao futurističke anti age sastojke. Tu je i ekstrakt ginka sa antibakterijskim i protivupalnim delovanjem, koji je ujedno i moćan antioksidans.
Sebium H2O losion ne sadrži alkohol, a čisti pore, smanjuje lučenje sebuma, tonizira i umiruje masnu kožu. Navedeno je da se može koristiti i za uklanjanje šminke sa predela oka, ali ja ga ipak ne koristim na toj osetljivoj regiji, jer sadrži parfem i bojim se dehidratacije, jer je tu koža dosta tanja. Najisplativije je kupovati najveća ili akcijska pakovanja micelarnih voda, a redovna cena pakovanja od 500 ml je oko 2400 dinara.
BIODERMA ima u svom programu i micelarnu vodu za bebe, jer iako su u širokoj upotrebi, maramice za bebe se uopšte ne preporučuju, jer sadrže previše parfema, konzervanasa, rečju previše “hemije”.
Moja koža je sklona nastanku hiperpigmentacija, a ova krema ciljano štiti od njihovog nastanka. Tonirana je i namenjena normalnoj koži, pa je moram matirati nekim praškastim puderom. Ako pijete kontraceptive ili ste trudne, obavezno je koristite redovno, jer se fleke posle vrlo teško uklanjaju. Još ću jednom ponoviti da kreme sa visokim zaštitnim faktorima treba koristiti tokom cele godine, jer je intenzitet UVA zračenja, koje dovodi do fotostarenja i alergija isti tokom cele godine, a ova krema sadrži SPF 50 UVA 38 link. Cena je oko 1900 dinara.
Nemam podočnjake, ali se ujutro budim natečenih kapaka i sa kesicama ispod očiju, pa često ne mogu odmah da se našminkam. Po umivanju nanosim ovaj krem-gel koji deluje umirujuće i pomaže da se te kesice povuku.
Tekstura je lagana, ali hidrantna i mogu ga koristiti osobe koje obično reaguju na kreme za taj predeo, imaju alergije, nose sočiva, a mladim devojkama može da bude prva krema za negu predela oko očiju.
Bore nastaju kada koža nije dovoljno hidrirana i zato je potrebno da predeo oko očiju stalno bude zaštićen i hidriran. Preparat je bez ikakvog mirisa, prijatne teksture koja veoma brzo upija.
Spakovan je u tubu kojom možete naneti “tačkice” ispod očiju i lagano utapkati domalim prstom.
Aktivni sastojci su hijaluronska kiselina, glicerin, kofein, ramnoza, gliciretinska kiselina, koja podstiče samoobnavljajuće sposobnosti DNK kože, a tu je i ekstrakt smeđe alge sa protivupalnim i hidrirajućim efektom. Cena je oko 1400 dinara.
Šta ste probale i šta vam najviše odgovara od BIODERME?
By JSS
PRATI