Svi već znaju da sunčevi zraci dovode do fotostarenja, oštećujući kolagen, zatim krvne sudove, prouzrokujući kuperozu, uzrokuju nastanak slobodnih radikala u ćeliji i na taj način dovode do oksidativnog stresa, a kada se aktiviraju naši odbrambeni mehanizmi i pojača proizvodnja melanina, tu su i hiperpigmentacije. Fotostarenje je dokazano i australijskom studijom link, u koju je bilo uključeno 900 žena i muškaraca prosečne starosne dobi 39 godina. Ispitanici su bili podeljeni u dve grupe, od kojih je jedna svaki dan nanosila SPF 15+ preparat, a druga je isti nanosila samo povremeno. Posle četiri i po godine utvrđena je značajna razlika u svim pokazateljima starenja, dubini bora, opuštanju kože i pojavi hiperpigmentacija i donet je zaključak da redovno korišćenje preparata sa SPF-om ima značaj u prevenciji starenja kože kod sredovečne populacije.
Zašto za lice preko leta biram SPF 50, a ne SPF 30 kada nas SPF 30 štiti od 96.7% UVB zraka, a SPF 50 blokira 98% UVB zraka?
SPF prikazuje samo stepen zaštite od UVB zraka koji dovode do opekotina, a nama je čak potrebnija UVA zaštita, jer je efekat ovih zraka kumulativan, a prodiru u dublje slojeve kože (epidermis i dermis), uzrokujući alergije i oštećenje DNK. Jačina ovih zraka je ista tokom cele godine, a prolaze i kroz staklo. Evropski standard je da UVA zaštita bude jaka kao jedna trećina UVB zaštite, pa preparati sa SPF 30 imaju nižu UVA zaštitu, a osim toga nikada ne nanesemo dovoljnu količinu, jer da bi se postigla propisana zaštita treba naneti 2 ml na lice.
Bez obzira da li se radi o hemijskim ili mineralnim filterima, smatra se da su aktivni i da propisno štite samo dva sata. Hemijski filteri se “troše” jer apsorbuju zračenje, a i jedni i drugi se uklanjaju znojenjem i topljenjem preparata, pa se preporučuje njihovo ponovno nanošenje. Ako ujutro kada krenemo u ispunjenje radnih zadataka nanesemo svoju kremu sa SPF, puder i šminku, na licu nemamo pouzdanu zaštitu kada krenemo kući, obično u periodu kada je zračenje najjače. Trebalo bi skinuti šminku i ponovo naneti preparat sa SPF, ali retko ko je u prilici da to učini.
VICHY stik za osetljive zone je specijalno napravljen za zaštitu posebno osetljivih delova kože kao što su tetovaže, usne, ožiljci i pigmentacije. Baza formulacije je ricinusovo ulje i kakao puter, a tu su i pouzdani hemijski filteri. Stik je krem boje, lagane, nemasne teksture i može se bez problema naneti preko pudera, kada želimo da obnovimo UV zaštitu. Ja to činim tako što prvo papirnom maramicom upijem višak sebuma, pređem preko lica stikom i blago utapkam prstima. Moja koža je masna, ali ovaj stik joj ne pruža dodatnu masnoću i neukusan sjaj, već dewy finish.
Odličan je i za predeo dekoltea, gde mi pojavljuje alergija na sunce, kada nisam zaštićena. Nema lepljivog i neprijatnog osećaja, na suncu izloženu kožu nanosi se u sekundi i ne ostavlja tragove na odeći.
Drugi način da reaplikujete UV zaštitu je nanošenje pudera sa mineralnim filtrima poput ARTDECO Sun Protection Powder SPF 30 kompaktnog pudera link, a tako ćete ujedno i matirati lice, što je uvek poželjno na masnoj koži.
Termalna voda je tu da jača barijernu funkciju kože i hidrira je, a veoma dobro fiksira šminku i osvežava u letnjem periodu.
NAPOMENA
VICHY stik je kupljen u Lilly apoteci i plaćen oko 900 dinara.
Šta vi nosite u torbi ovih dana?
By JSS
PRATI