Pelagia noctiluca ili kako je u Evropi zovu mauve stinger živi u toplim vodama Sredozemnog mora, Crvenog mora i Atlantskog okeana, ima je i u Tihom okeanu, na Havajima, Kaliforniji, u Meksiku, a viđena je i u Hrvatskoj. Živi na pučini, ali je poslednjih godina klimatske promene i nedostatak planktona, kojim se hrani, donose vrlo blizu obala Malte, Sicilije, Sardinije, Peloponeza,… gde prouzrokuje velike štete ribarima i turizmu. Pelagia na latinskom znači “morska”, dok noctiluca znači “noćna svetlost” i to je jedna od onih lepih roze-ljubičastih do smeđih malih meduza koje svetle u mraku.

Ne dajte da vas njena lepota zavara, jer je ovo najotrovnija meduza Mediterana, čiji je dodir veoma bolan. Srela sam se sa njom u Lutrakiju, na Peloponezu, jednog kasnog popodneva, nedaleko od obale. More je bilo talasasto i toplo, plivala sam u mestu i pričala, a ona je celom svojom površinom naletela na moju ruku, kada sam osetila pečenje i jak bol. Bila sam prisebna, otplivala do obale, a ruka je momentalno počela da otiče. U tom trenutku nisam znala o kojoj se meduzi radi, ali prva reakcija mi je bila da na Google-u ukucam “jellyfish sting treatment” i pročitam WebMD preporuke link. Hitnu pomoć treba pozvati ako osoba pokazuje znake alergijske reakcije u vidu nesvestice i gušenja, ako je zahvaćena velika površina i ako je u pitanju portugalska box jellyfish, lađica ili Physalia physalis, čiji dodir može ponekad da bude smrtonosan. U Hrvatskoj postoji program praćenja meduza i ako ih primetite prijavite ih profesoru Davoru Lučiću.

U ovom trenutku treba potražiti najbližu ambulantu, ili ako putujete sa agencijom pozvati vodiča, a u Grčkoj se manje lekarske intervencije ne naplaćuju, iako nemate osiguranje. Nisam imala neke po život opasne znake alergijske reakcije, niti zahvaćenu veliku površinu kože, pa sam isprala mesto sirćetom oko pola minuta, koje sam potražila u obližnjem restoranu (kaže se vinegar na engleskom). Obzirom da sam farmaceut, moja prva reakcija je bila da otrčim do apoteke i kupim antihistaminik i kortikosteroidnu kremu. U apoteci će vam ponuditi samo neki preparat na bazi kamilice, koji vam neće pomoći i zato treba potražiti lekarsku pomoć. Zatim sam tuširala ruku toplom vodom oko pola sata, jer je otrov termolabilan, i to jedino može da ublaži bol u tom trenutku, osim analgetika, koji vam takođe preporučujem da popijete. Usledila je duga i besana noć, jer osećate jak bol u vidu pečenja, kao da ste se opekli vodenom parom.

Sledećeg jutra sam odlučila da ne idem na plažu, bol je i dalje bio jak, a koža nije smela da se izlaže suncu. Kupila sam u apoteci masnu vazelinsku gazu (na slici je naša, grčku sam potrošila) i gel za hlađenje otoka i odmarala se u sobi.

Gel se hladi u frizu ili zamrzivaču pola sata i uvije u sterilnu gazu, jer se “znoji” i vlaži, i stavlja preko masne gaze na otok, prethodno namazan kortikosteroidnom mašću, sa kojom se ne sme na sunce. Bolno mesto se ne sme previjati, niti pokrivati. Bio mi je to poslednji dan na moru i kasno popodne sam se ipak kupala, a na dermatozu sam nanela kremu sa mineralnim filterima SPF 50.
Dermatoza koju uzrokuje otrov ove meduze je veoma bolna, a osim toga treba voditi računa da se ne inficira, pa će vam lekar verovatno preporučiti i antibiotsku mast. Sunčanje se ne preporučuje, a posle kupanja bolno mesto treba isprati slatkom vodom i naneti mineralnu kremu za zaštitu od sunca, ako ste na plaži ili napolju. Leči se dosta dugo, oko dve nedelje i prve nedelje veoma boli. Kada bih propustila da namažem kortikosteroid osećala bih pored boli, jak osećaj svraba.

Antihistaminik sam pila dve nedelje; druge nedelje sam preko dana mazala Bioderma Cicabio krem, preko noći kortikosteroid i nosila pamučne široke majice sa dugim rukavima, a kada sam morala da otkrijem ruku, nanosila sam mineralnu kremu, koja se teško spira sa kože. Pre svakog nanošenja krema prala sam kožu preparatom za atopijski dermatitis La Roche Posay Lipikar syndet.
Treće nedelje i četvtrte nedelje preko dana sam nanosila i dalje Bioderma Cicabio krem, a preko noći Monoderma ampule retinola, koje se mogu na komad kupiti u apoteci.

Ova meduza sadrži crvene pigmente, koje “tetovira” u kožu i ostavlja ožiljke, pa je veoma važno da se ožiljak apsolutno ne izlaže suncu, i do godinu dana, da ne bi potamneo. Tačno mesec dana posle susreta sa Pelagiom, manja hiperpigmentacija i dalje postoji, a mesto je i dalje bolno na dodir. Nastaviću tretman retinolom preko noći i zaštitnom kremom preko dana, a ako budem morala tretiraću ovo mesto i preparatom sa 2% hidrohinona, koji dokazano uklanja sve fleke za mesec dana.

Da li ste imali kontakt sa nekom meduzom? Podelite svoje iskustvo i savete!
Foto: Facebook
By JSS
PRATI