Posmatram ovih dana ljude u apoteci koji kupuju kozmetiku za letovanje i mnogi dolaze sa predubeđenjem da će izgoreti i kupuju meleme za opekotine i masti na bazi ribljeg ulja umesto kvalitetnih preparata za sunčanje u dovoljnoj količini. Čim koža pocrveni, aktiviraju se imunološki mehanizmi, a svaku opekotinu koža dugoročno pamti, pa bi trebalo da vodimo računa da uopšte ne pocrvenimo.
Paradoksalno, mnogi se boje da neće pocrneti koristeći SPF 50, a ne posledica koje sunčanje ostavlja. Koža koja se ne izlaže suncu tokom godine, mora prvih 4-5 dana letovanja da bude zaštićena najvišim faktorom, jer je toliko vremena potrebno da se aktiviraju njeni prirodni odbrambeni mehanizmi. Potrebno je 30 ml preparata za telo da bi se postigla deklarisana zaštita, ali mi realno postignemo polovinu, jer ne nanesemo dovoljno, kupamo se, znojimo, brišemo peškirom,… Osobe koje imaju problem sa alergijama na sunce, od početka do kraja letovanja treba da koriste SPF 50, zbog UVA zaštite, koja se deklariše kao trećina UVB zaštite označene na pakovanju. Postoje ulja sa SPF 50, ali njihovu upotrebu takođe ne preporučujem na početku letovanja; bolje je početi mlekom ili losionom. Nije dovoljno namazati se jednom ujutro, mazanje je obavezno na svaka dva sata i posle svakog kupanja. Treba li uopšte da vas podsećam da između 12h i 16h ne budete na plaži?
Kao i svake godine, suprug i ja smo se prvo štitili Eucerin krem-gelom SPF 50 link protiv alergija, bez mirisa, bogatog antioksidansima i nismo dobili alergiju na sunce, iako smo tome skloni. Posle smo prešli na Eucerin SPF 30 fluid link, takođe lagan, ali blago parfimisan proizvod i ROC SPF 30 losion, izuzetno lagane i hidrantne teksture, koji se razmazuje u trenu.
PIZ BUIN i ROC potiču od istog proizvođača, pa su i sastavi slični, a tu su hemijski filteri i polimeri, što čine teksturu izuzetno prijatnom i lakom za nanošenje. PIZ BUIN sprej na slici je sa sjajem i veoma lepo izgleda na preplanuloj koži, a njegov miris mi je asocijacija na letovanje.
Mom suprugu se posebno dopao Eucerin transparentni sprej link, zbog apsolutno nemasne teksture koja hladi i zbog toga što ne mora da se razmazuje.
Otkrili smo i jedan odličan grčki uljani sprej, Frezyderm SPF 50 dry mist, bez alkohola, sa izuzetnom pumpicom, koji se takođe samo prska, nije potrebno razmazivati. Miris podseća na NUXE suvo ulje, uz dodatak neke “zelene” mirisne note, a pakovanje od 300ml je vrlo ekonomično.
Veoma sličnog sastava je i Bioderma Photoderm Bronz SPF 30 sprej, ali on kao i sva medicinska sredstva za sunčanje sadrži još jedan nivo zaštite, antioksidantnu biološku zaštitu i supstance koje podstiču tamnjenje. Njega sam ostavila za kraj i svi kažu da sam dobila lepu boju.
Za lice, dekolte i ramena uvek koristim kremu za lice SPF 50 i ispod toga nikako ne idem. Ove godine sam uživala u Lierac anti-age fluidu sa hijaluronskom kiselinom, antioksidansima i peptidima koji podstiču tamnjenje. Bolju teksturu SPF fluida nisam koristila, topi se na koži, nemastan je, svilenkast, a miris opojan i izuzetan.
Podložna sam flekama na licu i zbog toga je godinama moj izbor Bioderma Photoderm M tonirana krema, malo masnije teksture, ali sigurna zaštita na plaži, jer se nove fleke ne pojavljuju. Stare fleke, iz vremena kada sam gorela kao tinejdžer, uvek izbiju, ali manje nego kada koristim druge kreme.
Neću sabirati koliko ovi preparati koštaju, ali nehajno sunčanje i opekotine ostavljaju trajne posledice i zaštita od sunca na letovanju treba na bude na prvom mestu; postoje druge stvari na kojima se može uštedeti.
Raduje me činjenica da roditelji shvataju štetnost UV zraka na dečijoj koži i počinju da štite svoju decu UV odelima, koja su najbolja zaštita.
Šta ste vi ove godine koristili na letovanju? Da li ste pocrveneli?
By JSS
PRATI