Preko zime je bitno da znate: vodene formulacije se smrzavaju, birajte emolijense i okluzive, odnosno biljna ulja, putere i voskove, jer ona sadrže lipide koji čine zaštitni sloj naše kože, duboko prodiru i odlično neguju.
Weleda Skin Food krema postoji 90 godina, i godinama je deo moje zimske postavke. Ova hrana za kožu preporučuje se kao zaštita i nega suve kože lica na hladnoći i vetru, zaštita i nega ruku, za ispucale i grube delove tela poput laktova i kolena, kao maska za suvu kožu lica i ruku, kada se nanosi u debljem sloju, i nakon dvadesetak minuta vlažnim tupferom uklanja višak kreme. Krema je prilično masna, sporo upija i miriše na lavandu i citruse.
Puter za telo je lako razmaziv, brzo upija i ostavlja nevidljiv zaštitni film na koži, koja je odmah posle nanošenja neverovatno mekana. Krivci za tu mekoću su emolijensi, suncokretovo ulje, ši puter i kakao puter, veoma visoko na popisu sastojaka. Aktivni principi u vidu biljnih ekstrakata ruzmarina, kamilice i nevena ostali su nepromenjeni u oba preparata. Miris je blaži u odnosu na kremu i citrusi dominiraju. Ne vidim zašto bi se ovaj preparat koristio samo za telo, tekstura je divna i sigurno ćete mu naći još primena.
U poslednje vreme se ide iz krajnosti u krajnost, postoje zagovornici isključivo prirodne kozmetike i oni koji je smatraju alergogenom. Mirisi su česti alergeni i obično su u sastavu označeni kao “fragrance” ili “perfume”, a ako su prirodnog porekla, to može da bude smesa supstanci, čiji efekat na kožu, u smislu alergija, ne možemo da predvidimo. Ako ste atopičar, imate česte alergije, astmu, autoimune bolesti, klonite se uopšte parfimisane kozmetike, bez obzira na poreklo mirisa. Ako često imate reakcije na kozmetičke preparate, pitajte svog dermatologa za “patch” test i razrešite dilemu koji sastojak treba da izbegavate u kozmetici.
U 7. amandmanu evropske Kozmetičke direktive je nabrojano 26 supstanci, potencijalnih alergena link, koje moraju da budu navedene na deklaraciji (proizvođač ne mora da navede supstance korišćene u koncentraciji manjoj od 1%, ali ove mora). Sa druge strane, postoje mnoge studije o blagotvornom delovanju etarskih ulja i biljnih ekstrakata, a čovek ih koristi od iskona.
Puter za usne. Nije baš puter, nego uljani gel. Drugačiji je od većine preparata za usne, jer ne ostavlja masan sloj, već hidrira usne. Meni se dopao i nosila sam ga u džepu jakne, dok ga nisam izgubila. Prijao mi je i taj svež biljni miris. Dobra je podloga za ruž.
Navedeno je da je intenzivna nega za ispucale i oštećene usne, ali mislim da je on više hidrantna nega za negovane usne. Prijatna je dnevna mazalica, dok je preko noći, preko zime, potrebno nešto “jače”.
*PR uzorci
Vaša omiljena zimska nega?
By JSS
PRATI