Kiseline sam upoznala sa 25 godina i jako mi je žao što se nismo srele ranije. Rekli su mi da će moja koža prestati da bude masna sa godinama, da će se problem bubuljica rešiti posle puberteta, ali ja imam 42 godine i kožu tinejdžera, uz onaj obrnuti trougao starenja. Tome je doprineo sindrom policističnih jajnika, jer povišena koncentracija testosterona, dovodi do preteranog mašćenja kože. Lice mora da se čisti propisno link, da se “guli” hemijskim pilingom i da se koristi nemasna, nekomedogena kozmetika.
Kiseline rastvaraju supstancu koja „drži“ mrtve ćelije na površini kože, i omogućavaju njihovo lagano uklanjanje. U zavisnosti od broja i položaja -OH grupa, kiseline mogu biti alfa, beta ili poli-hidroksi, skraćeno AHA, BHA i PHA, kao i omega-hidroksi kiseline ΩHA. Najpoznatija AHA je glikolna kiselina; najmanja je molekula, duboko prodire u kožu, prilično je agresivna, dovodi do isušivanja i pojave akni na početku korišćenja, što se kasnije stabilizuje, ali tu fazu treba proći. Salicilna kiselina je BHA, nežnija je od glikolne, deluje antibakterijski i antiinflamatorno, prija osobama koje imaju masnu kožu, akne i bubuljice i redukuje tamne mrlje i ožiljke od akni. ΩHA se mogu naći u Noreva kozmetici, a osobene su po tome što su to veći molekuli sa -OH grupom na kraju, a od AHA se razlikuju po tome što ne dovode do zadebljanja dubljih slojeva epidermisa, hiperkeratinizacije koju ne želimo.

Acnomega 100 je krema koja sadrži AHA (glikolna kiselina), AHA estre i ΩHA , njena pH vrednost oko 4, a ta kombinacija dovodi do eksfolijacije bez zadebljanja donjih slojeva epidermisa. Prisutan je i cink koji reguliše produkciju sebuma, derivat glicirizinske kiseline protiv upalnih procesa i bisabolol sa umirujućim efektom. Krema je namenjena blagom obliku akni, mogu je koristiti trudnice i deca posle treće godine života (iz toga se vidi koliko se dobro toleriše). Ovu kremu mnogi opisuju kao “tešku”, ali upravo zbog toga ona ne dovodi do dehidracije i iritacije kože, kao što čine mnogi proizvodi sa kiselinama. Jedan od načina relativno blagog hemijskog pilinga je nanošenje kreme sa kiselinama umesto noćne kreme nekoliko puta nedeljno, dok se ne postigne tolerancija da se nanosi svake večeri, ako za to postoji potreba. Drugi način je nanošenja kreme poput maske i ispiranje sa kože posle dvadesetak minuta, a to se praktikuje kod osetljive kože. Meni se najbolje pokazala kada je koristim svako drugo veče, jedne večeri koristim nju, a druge kremu protiv bora. Moguće je da će dovesti do pojave ili pogoršanja akni na početku primene, jer je prisutna glikolna kiselina.

Acnomega 200 je jača od Acnomega 100 i pored gore navedenih sastojaka sadrži i mlečnu i salicilnu kiselinu, koja dublje prodire i čisti pore iznutra. Salicilna kiselina u ovoj kremi je inkapsulirana, što znači da se postiže veća efikasnost uz nižu koncentraciju, bolja stabilnost i produženo oslobađanje aktivnog principa.

Krema je namenjena umerenom obliku akni, a zbog prisustva salicilne kiseline odlična je za ciljani tretman mitisera kod mešovite kože i masne kože. Acnomega 200 se ne preporučuje deci ispod 12 godina i trudnicama, jer se salicilna kiselina ne preporučuje u trudnoći, kao ni osobama osetljivim na aspirin. Obe kreme su fotostabilne, ali moja preporuka je da se nanose jednom na dan kao večernja nega, ukoliko dermatolog nije drugačije iskombinovao. Kao i prethodna krema, može se uvoditi polako i u početku koristiti na drugi ili treći dan, ako se prvi put srećete sa kiselinama. Obe kreme se mogu se koristiti preko leta, ako ste revnosni u nanošenju SPF 50 i ako se ne izlažete suncu direktno, jer kiseline pojačavaju osetljivost na sunčevo zračenje.

Global 6 je krema namenjena srednjim do teškim oblicima akni i izraženim nepravilnostima. Težak oblik akni nećete lečiti sami, obratićete se dermatologu, a u ovom postu možete da vidite koji oblik akni imate i koji je uzrok njihog nastanka link.

Global 6 krema ima 6 efekata: reguliše produkciju sebuma, deluje antibakterijski, umiruje, sprečava nastanak ožiljaka od akni, hidrira i matira. Ovde nema glikolne kiseline, već su aktivni principi inkapsulirana salicilna kiselina, ΩHA, lipobaktol (INCI bakuchiol) čiji se efekat može porediti sa efektom retinoične kiseline, uz manje neželjenih efekata, a tu je i hijaluronska kiselina male molekulske mase koja hidrira i ubrzava zarastanje postojećih lezija.

Ova krema se može koristiti lokalno, kada se pojavi bubuljica, parcijalno na T-zonu, ili za celo lice, a dermatolozi je ponekad kombinuju sa terapijom za lečenje akni kao dnevnu kremu. Moram da priznam da je ovo moj favorit zbog efikasnosti, lagane teksture koja vrlo brzo upija, salicilne kiseline kao najefikasnije što se tiče čišćenja pora. Koristila sam je jednom dnevno uveče, tako što sam je nanosila na T-zonu i pratila je komplementarnom kremom, čim upije, što se vrlo brzo dešava. Koža nije bila iritirana, ni dehidrirana, nije bilo bubuljica isprovociranih glikolnom kiselinom, a T-zona je “ispolirana” i produkcija sebuma smanjena.
*PR uzorci
*Cene Noreva Exfoliac tretmanskih krema su reda veličine 2000 dinara.
Koje tretmanske kreme protiv mitisera, akni i bubuljica su tebi dale rezultate?
By JSS