BIODERMA dermatološka laboratorija osnovana je 1977. godine. Osnivač Jean Noel Thorel, biolog i farmaceut, stvorio je inovativan pristup biodermatološkoj nezi – BIODERMA dermokozmetičke proizvode. Njegova vizija? Koža je ekosistem. Živi i diše u specifičnoj okolini, menja se i razvija sa vremenom. „Kada koža pati, trebalo bi da upotrebimo njenu prirodnu biologiju da je naučimo da živi, umesto da je samo lečimo“. Tako je rođen koncept „dermatološke biologije“. BIODERMA koristi biološki aktivne sastojke koji uticajem na prirodne mehanizme leče probleme kože nastale zbog uticaja okoline, medicinskih tretmana i procesa starenja.
Trideset i pet godina kasnije, sa preko 50 međunarodnih patenata, prisutna u preko 70 zemalja širom sveta, BIODERMA je favorit dermatologa i farmaceuta, kao i miliona zadovoljnih korisnika.
Prva zaštita od sunca koja štiti ćelijsku DNK od oštećenja, podstiče prirodne odbrambene mehanizme (patentirani molekul CELLULAR BIOPROTECTION®) i štiti od prevremenog fotostarenja kože.
RECENZIJA
Svakog dana je naše lice izloženo štetnim sunčevim zracima, i to: UVB (B – engl. burn) koji dovode do opekotina i crvenila, koje kasnije tamni, i do kancerogenih promena na koži, UVA (A – engl. aging, alergy), koji prouzrokuju fotostarenje, alergije na sunce, hiperpigmentacije, razvoj melanoma. Intenzitet UVA zraka je isti tokom cele godine, tako da nam je krema sa SPF-om potrebna cele godine, a zračenje je najjače preko leta između 10h i 16h. Oblaci propuštaju i do 80% sunčevih zraka, tako da oblaci i vetar mogu da pruže osećaj lažne zaštite; pesak reflektuje oko 25%, a sneg oko 80% sunčevih zraka. Mitovi su da osobe tamne puti ne treba da koriste kreme sa zaštitnim faktorom i da se vitamin D ne produkuje dovoljno ako redovno nanosimo svoju kremu sa SPF-om.
SPF ili Sun Protection Factor, faktor zaštite od UV zračenja, definiše se kao laboratorijska mera efikasnosti proizvoda za zaštitu od sunca, odnosno UVB zračenja (odgovorno za nastanak opekotina od sunca). SPF je količina UVB zračenja potrebna da izazove crvenilo na nezaštićenoj koži. Ukoliko vaša nezaštićena koža pocrveni za jedan minut, i nanesete kremu sa SPF 30, ona će pocrveneti za 30-tak minuta. Pošto SPF prikazuje samo stepen zaštite od UVB, a nama je čak potrebnija UVA zaštita, evropski standard je da UVA zaštita bude jaka kao jedna trećina UVB zaštite. Proizvodi koji zadovoljavaju ovaj standard nose dole prikazanu oznaku.
BIODERMA proizvodi imaju jasno deklarisanu UVA zaštitu koja je u većini slučajeva dosta viša od propisane, što ih čini efikasnim u borbi protiv fotostarenja, hiperpigmentacija i sunčanih alergija. Osim toga, ovi proizvodi su IN VIVO testirani, COLIPA i PPD metodama, a ne samo u laboratoriji.
Pošto svi proizvodi osim Photoderm AKN mat SPF 30, sadrže SPF 50, pitaćete se da li vam je zaista potrebna toliko visoka zaštita. Odgovor je DA, jer je potrebno 2 ml proizvoda za lice da bi se postigla deklarisana zaštita, a ljudi u praksi, retko nanesu tu količinu; osim toga tu je i znojenje, kojim se uklanja krema, a i filteri su stabilni oko 2h, pa kremu treba ponovo mazati posle tog vremenskog perioda, i svaki put posle kupanja i brisanja peškirom. Na preparatu piše da je vodootporan, ali to ne znači da ste ceo dan zaštićeni. Sve Bioderma Photoderm kreme, sadrže Cellular Bioprotection®, antioksidantni kompleks, koji čuva imunitet kože, integritet ćelija, i bori se protiv preranog starenja kože.
Kako izabrati Bioderma kremu za lice sa SPF-om?
Prema tipu i eventualnom problemu kože.
BIODERMA PHOTODERM MAX KREMA SPF 50 UVA 42
Krema je namenjena normalnoj i suvoj koži, ima visoku zaštitu, ne sadrži parfem. Aktivni sastojci intenzivno hidriraju i umiruju kožu tokom izlaganja suncu.
BIODERMA PHOTODERM MAX TONIRANA KREMA SPF 50 UVA 38
Tonirana krema za normalnu i suvu kožu, svetle boje, ujednačava ten, pogodna za osobe svetle puti, osetljive kože, za kožu sa pegicama, neujednačenim tenom ili dishromijom. Ne sadrži parfem.
BIODERMA PHOTODERM AQUAFLUIDE SPF 50 UVA 34
Takozvane “dry touch” tehnologije osmišljene su u Latinskoj Americi, a počele su da osvajaju svet svojim lakim teksturama, idealnim za vrućinu. Prvobitno su predviđene za mešovitu i masnu kožu, ali odgovaraće svim tipovima kože, čak i osetljivoj, za svakodnevnu primenu i na visokim temperaturama. Emulzija, bez ulja, sa matirajućim česticama, veoma lagane teksture, koja je beličasta samo nekoliko trenutaka po nanošenju, i veoma dobra hidratacija, osnovne su karakteristike ovog fluida. Preparat je lagan i bez mirisa, tako da je savršen i za muškarce, koji inače imaju masniju kožu i vole lagane teksture.
BIODERMA PHOTODERM SPOT SPF 50 UVA 38
Prvenstveno protiv hiperpigmentacija, jer prevenira stvaranje novih i sprečava intenziviranje postojećih, a pored toga preporučuje se i za lentigo, ožiljke, posle estetskih tretmana i medicinskih procedura. Tekstura je nešto fluidnija od Photoderm kreme, deklarisana je za sve tipove kože, ali masnoj koži je ne bih preporučila kao podlogu za šminku, dok na plaži vema prija, jer je tu poželjnija bogatija tekstura. Inovirana krema zasniva se na pouzdanoj kombinaciji zaštitnih filtera širokog spektra, ali i na tri dokazana borca protiv starenja kože: vitamin E, vitamin C i centella asiatica. Ima diskretan miris.
BIODERMA PHOTODERM M TONIRANA KREMA SPF UVA 38
Zbog hormonskih promena tokom trudnoće, korišćenja kontraceptivnih pilula ili hormonske terapije, razvija se melazma (trudnička maska), hiperpigmentacija koja se veoma teško uklanja čak i laserskim tretmanima. I ova tonirana krema sadrži glabridin koji sprečava aktivnost tirozinaze, a Bioderma laboratorije su otkrile da je snop plave svetlosti iz vidljivog dela spektra odgovoran za recidiv melazme pa su u ovu kremu ugradile i zaštitu od ovog dela spektra. Prirodni zlatasti ton ove tonirane kreme odgovara većini žena, osim ako nemate previše svetlu put, dok se tamnoj prilagođava. Krema je lagana, ima malu moć pokrivanja i vrlo nežan miris, skoro neosetan. Ako ste skloni pojavi hiperpigmetacija, imate normalnu ili suvu kožu, i želite blago toniranu kremu, ova je prava.
BIODERMA PHOTODERM AR TONIRANA KREMA SPF 50 UVA 33
Za osetljivu i reaktivnu kožu sklonu kuperozi, i za sve one koji lako pocrvene, bilo zbog hrane, emocija, ili toplote. Enoksolon, molekul izolovan iz sladića deluje na zid kapilara i uklanja uzrok crvenila, a pigmenti prikrivaju crvenilo.
BIODERMA PHOTODERM AKN MAT SPF 30 UVA 13
Fluid koji ima dugotrajni matirajući efekat, sprečava stvaranje komedona, nepravilnosti, za masnu kožu i kožu sklonu nastanku akni i komedona. Moj omiljeni fluid tokom cele godine, za svakodnevnu upotrebu, sadrži blag parfem, fenomenalna podloga za šminku za masnu kožu, i jedna od retkih na mojoj koži nekomedogenih fluida sa zaštitnim faktorom. Fluidactiv® patent reguliše produkciju sebuma, i na prvi pogled se može činiti da je krema masna, ali ona jako dobro hidrira, bez isijavanja, više sati.
Najfluidniju i najlakšu, skoro tečnu teksturu ima AKN Mat fluid, sledi ga Aquafluide, naredna je Spot krema, a osobe sa masnom kožom biće zadovoljne ovim proizvodima. Normalnom tipu kože odgovaraće sve teksture, jer se sve fino se razmazuju i nema belih tragova. Suvoj koži se uvek preporučuje prethodna hidratacija, odgovarajućom kremom, pa potom nanošenje proizvoda sa SPF-om, a osobe sa ovim tipom kože mogu da koriste sve proizvode, osim AKN Mat fluida.
Sve gore navedene kreme sadrže efikasne hemijske filtere: octocrylene, Tinosorb M i Tinosorb S (prirodnog porekla), avobenzone, pa nisu namenjene osobama koje su posebno sklone alergijama. Ako često reagujete na kozmetičke proizvode i imate atopijski profil, izaberite kremu sa mehaničkim filterima, bez hemijskih, poput ABCDerm Solaire SPF 50+/UVA 22.
BIODERMA ABCDerm Solaire SPF 50 UVA 22
Novi Photoderm Mineral sprej zasnovan je isključivo na mineralnim (fizičkim) zaštitnim filterima (specifična kombinacija cink oksida i titanijum dioksida), fotostabilan je, u vidu spreja za lakše nanošenje, lak na koži i bez belih tragova. Preporučuje se kod dece, osoba sa osetljivom, atopičnom ili kožom sklonom alergijama ne samo na UV zračenje nego i na hemijske filtere u preparatima za zaštitu. Bezbedan je i za decu i bebe nakon napunjenih 6 meseci.
Cene Bioderma proizvoda za zaštitu lica od sunca kreću se između 1400 i 2000 dinara, a precizne informacije ćete pronaći na sajtu Metropoliten parfimerije.
SAVET
Većina mladeža je sasvim bezopasna i nipošto ne znači da će svaki mladež koji imamo da se pretvori u zloćudni tumor. Naučnici smatraju da se jedan na 100.000 pretvara u melanom. Sa sajta Vojnomedicinske akademije je preuzet naredni sadržaj; pažljivo ga proučite, jer je uvek bolje sprečiti, nego lečiti.
“Strah od mladeža nije bezrazložan, ali ne smete dozvoliti da vas on parališe.
Pravovremeni pregled i eventualno hirurško otklanjanje mladeža eliminisaće svaku mogućnost da obolite od zloćudnog tumora kože.
Ne plašite se da uklonite mladež ukoliko predstavlja estetski problem ili je na mestu sa nezgodnom lokalazacijom pa ga povređujete.
Sunce i genetska predispozicija su jedini pravi faktor rizika za mladež, zato ga uklonite da ne bi brinuli.
Raniji stav da je uklanjanje mladeža opasno, savremene metode i iskustvo demantuju.
Jednostavan samopregled
Pregledajte mladeže, jedan po jedan, uz pomoć navedenih uputstava koja će vam olakšati da razdvojite opasne od bezopasnih mladeža. Samopregled obavite u pet koraka, a zatim se u zavisnosti od rezultata, obratite specijalisti.
1. Simetričnost mladeža
Bezopasan mladež je pravilnog oblika: okrugao, ovalan ili duguljast. Najlakše ćete utvrditi da li je mladež simetričan ako razvučete kožu. Ako po sredini zamislite liniju koja deli mladež da dva jednaka dela i utvrdite da ti delovi nisu jednaki, potražite mišljenje specijaliste.
2. Ivice mladeža
Pažljivo analizirajte ivice mladeža. Ako su ravne, uredne i čistih obrisa sve je u redu. Ako su ivice nepravilne, nareckane ili nejednake boje, potražite mišljenje lekara specijaliste.
3. Boja mladeža
Boja mladeža je vrlo važna jer bezopasni imaju svetlokestenjastu boju ili boju bele kafe. Jako tamni mladeži, gotovo crni, razlog su za odlazak kod lekara specijaliste.
4. Veličina mladeža
Ako je prečnik mladeža veći od 6 milimetara, potrebno je obratiti se lekaru specijalisti. Međutim, sama veličina mladeža ne ukazuje na opasnost ukoliko nije praćena nekim drugim promenama: bojom ili nepravilnim ivicama.
5. Promene mladeža
Promene mladeža u smislu polja hiperpigmentacije i depigmentacije, zapaljenja, vlaženja, krvarenja nisu dobar prognostički znak i jedan su od velikih razloga za odlazak na specijalistički pregled.
Samopreglad ispred ogledala
Mladeže treba pregledati pažljivo i strpljivo jer je to jedini način da vam nijedan mladež ne promakne. Stanite ispred ogledala, pri ruci držite navedena uputstva i analizirajte svoje mladeže.
Počnite od lica i pregledajte kožu od čela pa sve do stopala. Raširite ruke, dlanovima okrenutim prema napred i pregledajte unutrašnju stranu ruku. Pregledajte najpre levu, a zatim desnu stranu vrata, kožu iza ušiju, ramena, struk, bok, leđa, zadnjicu, bedra. Poslužite se mali ogledalom i okrenite ga tako da svoj odraz vidite u velikom ogledalu. Sedite i pregledajte unutrašnji deo nogu i stopala. Proverite kožu među prstima i oko noktiju. Pregledajte polni organ i na kraju kožu poglavine.”
By JSS
PRATI