Noćna maska, čemu ona služi? Korejska rutina je zahtevna, uključuje dosta proizvoda, a noćna maska je jedan od njih. Kada koža ima neki problem, dehidrirana je, ili crvena, ili umorna, siva, naborana, koristi se proizvod koji je koncentrovaniji od noćne kreme, tretira specifično stanje kože, a u većini slučajeva upija poput noćne kreme ili stvara nevidljivi film na koži, koji pojačava dejstvo aktivnih principa. Od aktivnih principa u ovim maskama najčešći su peptidi, hijaluronska kiselina, antioksidantni i/ili cikatrizer biljni ekstrakti, umirujuća etarska ulja birana pažljivo da se lakše utone u san. Noćna maska ili “sleeping pack” se koristi jednom ili dva puta nedeljno.
Laneige Water Sleeping Mask je verovatno najpoznatija noćna maska na svetu, a njena uloga je hidratacija. Hidrirana koža je jedra, blistava, izgleda mlađe i ova maska je svima potrebna. Gelaste je teksture, koja brzo upija i stvara nevidljivi film na koži, što je posebno prijatno ovih letnjih dana. Deklarisana je za sve tipove kože, a moj utisak je da će odgovarati svim tipovima osim suve, kojoj su ipak potrebne i masne komponente, odnosno okluzivi.
Aktivni su principi su mnoge hidrirajuće supstance, aminokiseline, komponente prirodnog vlažećeg faktora, ekstrakti kajsije, kinoe, korena noćurka,… Treba pomenuti i beta-glukan, najpopularniji suplement koji se koristi za poboljšanje imuniteta poslednjih godina, koji je inače polisaharid i primenjen na kožu odlično hidrira.
Maska se nanese uveče posle duplog čišćenja, tonika i esencije, umesto noćne kreme. Najbolje je to uraditi pola sata pre spavanja, da bi dobro upila i da se ne bi prljala jastučnica, mada sa ovom maskom to nije problem. Blag miris sandalovine i cvetova narandže veoma prija. Ujutro se lice opere uobičajenim blagim sredstvom za pranje. Efekat koji se dobija ovom maskom stvara zavisnost, koža je zategnuta, blistava, a nema pojačanog lučenja masnoće, ali nemojte je koristiti više od dva puta nedeljno.
Brend Youth To The People, u prevodu “mladost ljudima”, je nastao u Kaliforniji i spada u “clean beauty” brendove, koji su sve popularniji. To je za ljude koji traže “kozmetiku bez” parabena, dimetikona i ostalih silikona, mineralnih ulja, PEG-ova, ftalata, veštačkih boja, sulfata,… U ovom brendu su se sreli ekstrakti veganske super hrane sa najboljim tehnološki aktivnim molekulima.
Noćna maska na slici, za dehidriranu kožu, bez sjaja, spaja antioksidantne ekstrakte raznih bobica (goji, acai,…) sa skvalanom koji je odličan emolijens, hijaluronskom kiselinom i derivatom vitamina C.
Vitamin C je sastojak od koga koža blista, izbeljuje hiperpigmentacije, odličan je antioksidans, a ako je preparat dobro formulisan, ima uticaj na produkciju kolagena i samim tim antiejdžing efekat. Sastojak čija je efikasnost dokazana i treba da ga uvrstimo u rutinu krajem dvadesetih godina.
Najbolji je pravi, L-askorbinska kiselina, ali ona je nestabilna i teško je održati aktivnom u vodenom rastvoru, pa se stalno formulišu derivati, za koje se misli da su manje efikasni, jer obično ne postoje studije.
Ovde je upotrebljen liposolubilni tetraheksil decil askorbat, koji koriste mnogi renomirani brendovi poput Paula’s Choice i ja ne sumnjam u njegovu efikasnost. Osim toga, on zbog liposolubilnosti verovatno može dublje da prodre u kožu i stimuliše proizvodnju kolagena.
Elem, maska sadrži prilično okluziva, masnija je, i samim tim će najviše odgovarati normalnoj do suvoj koži, dok mešovita može da je koristi parcijalno. Nije komedogena, ne dovodi do pojave bubuljica. Ima vrlo blag, jedva osetan miris bobica. Veoma prija umornoj koži koja stari, jer je odlično hrani, hidrira i regeneriše. Koristi se isto kao i prethodna maska, do dva puta nedeljno umesto noćne kreme.
*Cena Laneige noćne maske je 4090 dinara, a YTP 5150 dinara i mogu se kupiti u Sefori.
*PR uzorci
Koja je tvoja omiljena noćna maska?
By JSS