Prehlada, virus… I šta sada? Da li možemo da olakšamo sebi, izbegnemo komplikacije, skratimo trajanje bolesti?
Naravno. Prvo treba usporiti ritam, odmoriti se, preležati ako je moguće. Pratiti svoje simptome i tretirati ih u dogovoru sa farmaceutom, a lekaru se treba obratiti u slučaju jakog bola u grlu, uhu, jake promuklosti, problema sa disanjem, odnosno zviždanjem ili šištanjem prilikom disanja, gubitkom ukusa i mirisa, bolom u grudima, ako povišena temperatura i groznica traju više dana, ako se ima žuti ili zeleni ispljuvak, i naravno u slučaju hroničnih bolesti kada se ne treba samolečiti. Ako postoji sumnja na Covid-19, takođe se ne treba samolečiti, već se javiti u Covid ambulantu.
Grip i prehlada traju od 7-10 dana, sa ili bez terapije, ali simptomatska terapija odmah na početku može da nam olakša bolest i prevenira eventualne komplikacije.
Za ublažavanje nazalne kongestije ili zapušenosti nosa možete da birate između kapi za nos, koje deluju lokalno, ili preparata za peroralnu primenu, koji deluju sistemski. Kapi za nos ne smeju da se koriste duže od sedam dana uzastopno, jer u tom slučaju mogu da dovedu do odskočne kongestije, odnosno do zapušenosti nosa i još mnogih neželjenih efekata. Nefarmakološke mere koje ublažavaju zapušenost nosa su primena slanih rastvora, udisanje vodene pare i unos dovoljno tečnosti.
Suvoća sluzokože nosa ume da bude vrlo neprijatna, ali postoje masti koje se nanose na nosnu sluznicu i sprejevi sa hijaluronskom kiselinom.
Za ublažavanje curenja nosa i nadražaja na kijanje i kašalj koriste se antihistaminici, a u kombinovanim preparatima su prisutni kratkodelujući sedativni antihistaminici (feniramin, hlorfenamin, triprolidin), koji mogu da ometaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Kod bolova u mišićima, glavobolje i za snižavanje povišene telesne temperature koriste se paracetamol i NSAIL poput aspirina, ibuprofena i naproksena. Svi drugačije reagujemo na ove lekove, ali kada god deluje, uzmite paracetamol, jer ima najmanje neželjenih efekata.
Za ublažavanje bolova u grlu koriste se antiseptici, anestetici, NSAIL, ekstrakti biljaka i propolis u vidu pastila, koje se otapaju u ustima. Pastile ublažavaju bol u grlu, imaju efekat antiseptika i mogu da spreče komplikacije poput upale grla. Za suvi nadražajni kašalj, tu je islandski lišaj. Pastile uvek uzmite posle hrane i pića, da biste produžili njihov efekat.
Kašalj je pratilac gripa i može da bude prisutan i do tri nedelje. Kod suvog ili neproduktivnog kašlja koristi se beli slez, bokvica i islandski lišaj, dok se kod produktivnog kašlja (sa iskašljavanjem) koriste jagorčevina i timijan. Kada je teško odrediti vrstu kašlja, kod dece ili pušača, bršljan deluje na obe vrste kašlja.
A šta za imunitet?
Obavezno cink, organski vezan, koji se nalazi i u protokolu za lečenje Covid-a 19.
Vitamin C iz prirodnih izvora (acerola), uz sintetski da se postigne preporučena doza, koji se bolje apsorbuje kada se pije sa sveže ceđenim sokom od narandže ili sa limunadom.
Prebiotici (ne probiotici), već vlakna koja podstiču rast bifido bakterija, odnosno crevne flore koja ima veliki udeo u podršci imuniteta, su takođe vrlo korisni (inulin).
Ekstrakt đumbira se tradicionalno koristi u mnogim kulturama, kao podrška imuniteta i kod nekih upalnih bolesti, kod kinetoza (bolesti vožnje) i dispepsije.
Ova četiri sastojka možete naći u B!tonic Orange Immune kapsulama. Postoji pakovanje od 20 komada u kutiji i pakovanje od 60 u bočici. Doziranje za odrasle je 3 puta po jedna kapsula posle jela.
Upozorenja:
Proizvod nije namenjen osobama preosetljivim na sastojke proizvoda i deci mlađoj od 6 godina. Trudnice i dojilje pre primene proizvoda bi trebalo da se posavetuju sa lekarom.
Napomena:
Ovaj proizvod je registrovan kao dodatak ishrani u Ministarstvu zdravlja Srbije, kao i na teritoriji EU u skladu sa važećim zakonom. Dodaci ishrani nisu zamena za raznovrsnu ishranu i zdrav način života.
B!tonic suplemente možete da kupite u bolje snabdevenim apotekama ili na sajtu btonic.rs (isporuka je besplatna).
*PR uzorci
By JSS