O insulinskoj rezistenciji se nije uopšte govorilo do pre par godina i na nju još uvek mnogi ne obraćaju pažnju. Počnemo da mislimo o njoj kada imamo problem sa kožom, kosa počne da opada ili kada ne možemo da ostanemo u drugom stanju.
Nepravilna ishrana (čitaj šećer i trans- masti), genetska predispozicija, fizička neaktivnost, i ponekad povećana telesna težina su u osnovi svega. Često je građa jajnika policistična (otuda naziv PCOS sindrom).
Šta se dešava? Ćelije ne reaguju na insulin (rezistentne su), koji omogućava da glukoza uđe u njih i iskoristi se. Šećer u krvi je povišen, pankreas dalje luči insulin i dolazi do povišene koncentracije insulina u krvi (hiperinsulinemija). Kao posledica svega javljaju se drugi poremećaji, upalni procesi, jajne ćelije ne sazrevaju kako treba, a na koži se javljaju akne posle puberteta, tamna prebojenost na prevojima, keratoze, seboreja, hiperandrogenizam (opadanje kose, pojačana maljavost kod žena). Insulinska rezistencija može, ali ne mora da vodi u dijabetes tipa 2.
Insulinsku rezistenciju dijagnostifikuje endokrinolog uz pregled i OGGT test. Terapija uključuje metformin, promenu načina ishrane i sereditarnog načina života. Od suplemenata može se preporučiti hrom, mangan, cink, magnezijum, alfa-lipoinska kiselina i u poslednje vreme mio-inozitol.
Sve češće kroz savetovanja o nezi kože srećem žene koje imaju adultne akne i seboreju (masna koža i kosa). Možemo da iskombinujemo rutinu, pravilno da negujemo kožu, naučimo da saniramo akne, ali ako uzrok nije otklonjen, one će se i dalje pojavljivati.
Insulinska rezistencija je sve češća pojava i ako imaš akne posle puberteta i/ili opisane kožne promene, trebalo bi da se konsultuješ sa endokrinologom i ginekologom.
Da li imaš insulinsku rezistenciju ili sindrom policističnih jajnika? Tvoje iskustvo?
Foto: Unsplash
By JSS