Retinol je zlatni standard antiejdžinga, utiče poboljšanje finih bora, i u manjoj meri grubih, ublažavanje hiperpigmentacija i bolju teksturu kože, poboljšava elastičnost i čini kožu čvršćom, a utiče i na proširene pore. Jače forme retinola se koriste za tretman akni.
Za koga je retinol?
Za sve koji žele da “preveniraju” starenje u meri u kojoj je moguće uticati kozmetikom. Za one koji žele da tretiraju znakove starenja, bore, fleke, proširene pore.
Za one koji žele da tretiraju i preveniraju pojavu akni.
Za koga nije retinol?
Za trudnice i žene koje planiraju trudnoću (prestaje se mesec dana pre planiranja trudnoće ili čim se trudnoća otkrije).
Za dojilje (upitno, ali bolje ne).
Za vrlo osetljivu kožu, iziritiranu kožu, rozaceu i ekcem koji nisu pod kontrolom, ili druge bolesti kože (posavetovati se sa dermatologom pre primene). Osobe osetljive kože mogu da koriste određene forme i oblike, ali o tome će biti reči u posebnom postu.
Šta se može koristiti kao zamena za retinol u slučaju trudnoće i osetljive kože?
Bakuhiol. (Lierac Cica-Filler). Azelaična kiselina za tretman akni u trudnoći, kuperoze, masne osetljive kože (Sesderma Azelac – sadrži i retinol i retinal, NE u trudnoći, Metroruboril AZ).
Kada se počinje sa retinolom?
Sa derivatima (retinil-palmitat) i nižim koncentracijama retinola (0.2% do 0.3%) u cilju antiejdžinga treba početi krajem dvadesetih i početkom tridesetih godina i polako eksperimentisati. U slučaju akni se počinje ranije.
Tvoje iskustvo sa retinolom?
Foto: Unsplash
By JSS