Atopijski dermatitis je hronična, inflamatorna, pruriginozna bolest kože koja uglavnom počinje u ranom detinjstvu, a njene osnovne karakteristike su crvenilo, svrab i suva koža.
Zajedno sa astmom i alergijskim rinitisom spada u grupu atopijskih oboljenja, koja karakteriše sklonost ka stvaranju visokog titra IgE antitela, porodična pojava i udruživanje respiratornih i kožnih manifestacija. Češće se javlja u porodicama sa manjim brojem članova, višeg standarda i obrazovanja, u urbanim sredinama, kada je veća starost majke i veća telesna masa bebe na rođenju i kada postoji porodična istorija bolesti. Uobičajeno počinje u ranom detinjstvu, najčešće od 3. meseca života, potom simptomi postepeno slabe ili čak potpuno nestaju do puberteta.
Atopija je sklonost ka alergijama, a osobe atopijskog profila obično imaju i alergije na hranu, alergijsku kijavicu ili astmu.
Bolest je hroničnog promenljivog i nepredvidivog toka, potrebna je velika upornost i trud da bi se držala pod kontrolom, kao i isključivanje provocirajućih faktora: vunena odeća, sintetika, zadimljene prostorije, kućna prašina, perje, životinjske dlake, dugo kupanje, upotreba alkalnih sapuna, stres i nervoza. Nekada se uz konsultaciju sa lekarom primenjuje i hipoalergena dijeta bez belanceta, mleka, kikirikija, soje, paradajza, agruma,…
Da bi se dijagnostifikovao atopijski dermatitis potrebno je najmanje tri od sledećih simptoma:
✔Crvena i oštećena koža na licu i ekstremitetima kod beba i dece ili pregiba i šaka kod adolescenata i odraslih
✔Svrab kože
✔Jako suva koža
✔Bledilo sa tamnim kolutovima oko očiju
✔Bele fleke na koži
✔Suve usne i ušne školjke koje se perutaju
✔Ekcem na dlanovima i tabanima
✔Sklonost ka infekcijama kože
✔Pozitivna lična ili porodična anamneza atopijskih bolesti
✔Povećane vrednosti IgE antitela
Dijagnozu postavlja lekar, a kada je postavi, nikako ne treba zabušavati sa terapijom i negom.
Ključna je svakodnevna pravilna higijena, koja podrazumeva odgovarajući preparat za pranje i preparat za negu.
Terapija još podrazumeva primenu topikalnih antiinflamatornih lekova (kortikosteroidi i inhibitori kalcineurina), ublažavanje svraba (oralni antihistaminici), terapija eventualne superinfekcije (antibiotici).
U našem domenu je pravilna nega, dok se ostala tri vida lečenja primenjuju samo pod lekarskim nadzorom. Često se izbegavaju kortikosteroidi za spoljašnju primenu, ali oni moraju da se primenjuju po uputstvu, da ne bi došlo do pogoršanja.
I ostale vrste ekcema ili dermatitisa karakteriše dugotrajno stanje suve kože, sa karakterističnim simptomima isušenosti, svraba, perutanja, ispucalosti, ogrubelosti i crvenila. Uopšte, stanje kože i vidljivi simptomi su krajnje individualni, često se razlikuju od osobe do osobe i pojavljuju se u veoma različitim formama. Atopijski dermatitis se po mehanizmu nastanka se razlikuje od kontaktnog ekcema, alergijskog kontaktnog ekcema, neurodermatitisa, dishidrotičnog ekcema,… ali suvu kožu i sve propratne manifestacije tretiramo na isti način: blag preparat za pranje i kvalitetan emolijens kad god osetimo potrebu, koža počne da zateže i obavezno posle tuširanja.
Nega uključuje svakodnevno kratkotrajno tuširanje uljanim kupkama, uz mlaku vodu, oblačenje mekanog bade mantila ili nežno tapkanje peškirom, nikako trljanje kože. Za tuširanje je najbolje koristiti uljane preparate bez iritanasa, a Eucerin AtopiControl je takav. Razlika u odnosu na Eucerin pH 5 ulje je odsustvo mirisa, prisustvo omega-3 i omega-6 masnih kiselina i to što je još nežniji prema koži.
Zatim obavezno treba naneti emolijens, bez obzira da li su simptomi trenutno prisutni ili nisu. Preporučuju se preparati koji sadrže minimalno konzervansa, nemaju mirise i iritanse. Eucerin AtopiControl balzam ima izuzetan sastav, a prva tri sastojka su: voda, glicerol i ši puter. Tu su još Likokalkon A izolovan iz sladića, visoka koncentracija lipida (omega-3 i omega-6 masne kiseline i ceramidi). Tekstura je dovoljno lagana da lepo upije, da nema lepljivosti, a ponovo dovoljno bogata da umiri i nahrani kožu, zbog visoke koncentracije fizioloških lipida. Balzam je promenio ambalažu, sada je u tubi, iz koje se lakše istisne i može sve da se upotrebi.
Eucerin Atopi Control Acute je krema sa protivupalnim efektom približnim dejstvu 1% hidrokortizona i može da produži “period bez kortikosteroida”.
Krema sadrži Likokalkon A koji umiruje, dekandiol koji deluje antibakterijski i MPD koji deluje protiv svraba, u vrlo laganoj podlozi. Eucerin Acute krema nema ograničenja u primeni, može se koristiti više puta na dan, kad god postoji potreba. Epizode češanja se obično noću javljaju i najbolje je držati je pored kreveta. Ova krema ima dosta primena i efikasna je kod bilo kog crvenila kože i svraba, kod uboda insekata takođe i može da se primenjuje kod od 3. meseca nadalje.
Još jedan preparat pruža trenutno olakšanje je Atopi Control sprej protiv svraba, koji trenutno hladi i umiruje kožu. Prska se sa razdaljine od 15-20 cm na neoštećenu kožu, onoliko puta koliko je potrebno. Sadrži MPD, SymSitive i Polidokanol i vodenast je.
AtopiControl krema za ruke je dosta hranljivija od ostalih Eucerin krema i idealna je noćna nega u zimskom periodu. Aktivni principi su likokalkon A, koloid ovsa i ceramidi. Ne sadrži mirise, a odlična je za suve, jako ispucale ruke i prilično umiruje svrab.
Kod osoba sa atopijskim dermatitisom i drugim ekcemima, perioralnim dermatitisom, osoba koje su na nekoj terapiji (npr. Roaccutan), usne su vrlo suve i ispucale. Eucerin Acute Lip balm predstavlja intenzivnu negu usana i vrlo brzo ih oporavlja. Sadrži pantenol i glicerol koji nadoknađuju vlažnost, noćurak za regeneraciju, likokalkon A ublažava crvenilo i iritacije.
Da li ste probali Eucerin Atopi Control liniju?
Vaš utisak?
*PR uzorci
By JSS