U školi te nije zanimala hemija, a sada znaš sve AHA, BHA, PHA kiseline? Evo još jedne, koja ne pripada navedenim, a veoma prija masnoj i problematičnoj koži, kao i koži sa rozaceom i hiperpigmentacijama, azelaična kiselina.
Prirodno se nalazi u koži, pa nije kontraindikovana u trudnoći, a može se primenjivati i u toku letnjih meseci. Nalazi se u žitaricama, odakle može da se ekstrahuje i primeni u kozmetici, pa često možete naći, na kozmetičkim preparatima u kojima se nalazi, i tvrdnju da su organski.
Šta “radi” azelaična kiselina?
“Otvara” komedone i umiruje crvenilo kada se lokalno primeni na akne i bubuljice (u koncentraciji od 20%, Skinoren krem, koji je lek).
U koncentraciji od 15% (Skinoren gel, lek, nije registrovan kod nas) koristi se za tretman rozacee (protivupalni efekat).
U koncentraciji iznad 10% može da iritira kožu, zbog čega je to granica za primenu u kozmetici.
Sprečava nakupljanje keratinocita i blokiranje pora, čime prevenira nastanak bubuljica (keratolitik).
Ima antibakterijsko dejstvo, što je takođe važno za problematičnu kožu.
Inhibira “hiperaktivne” melanocite, čime prevenira nastanak hiperpigmentacija.
Donedavno u Srbiji nije bilo kozmetičkih preparata sa azelaičnom kiselinom, već samo lekova, ali to se promenilo sa Sesderma Azelac kremom (za suvu kožu) i Azelac krem-gelom (za masnu i mešovitu kožu).
Testiram ih već nekoliko nedelja (uveče na jednu polovinu lica nanesem kremu, na drugu krem-gel) i veoma mi prijaju.
Krema nije komedogena i imam utisak da za moju zrelu masnu kožu više prija kao noćna nega od krem-gela. Masna koža je “pod kontrolom”, nema bubuljica, ten je blistav.
Aktivni sastojci su “spakovani” u lipozome što omogućava bolju apsorpciju, a pored azelaične kiseline i njenog derivata, tu su još i hijaluronska kiselina, kao i silimarin, moćan antioksidans i čest sastojak dobre antiejdžing kozmetike.
Sesderma Azelac sadrži i niže koncentracije retinaldehida i retinil-palmitata, SPF 50 je obavezan, što generalno važi ako koristiš aktivne supstance, a pored toga gubiš bitku sa fotostarenjem ako ga ne koristiš na dnevnoj bazi.
Tvoje iskustvo sa azelaičnom kiselinom?
By JSS