Kiselinski tonik je jedan od najboljih načina blage hemijske eksfolijacije, značajno menja izgled kože, podstiče njenu regeneraciju i potreban je svima.
Koji tonik sa kiselinama izabrati?
U zavisnosti od tipa i stanja kože biramo kiselinu ili kombinaciju kiselina.
Kiseline mogu biti AHA, BHA i PHA, odnosno alfa-hidroksi, beta-hidroksi i polihidroksi, u zavisnosti od broja i položaja -OH grupa.
Alfa-hidroksi kiseline ostaju u epidermisu, smanjuju vidljivost hiperpigmentacija, stimulišu produkciju kolagena, smanjuju dubinu manjih bora i imaju efekat humektanasa, zbog čega hidriraju kožu.
Najpoznatija AHA je glikolna, najmanja molekula, zbog čega je najjača, ima mnoge benefite, ali može i da iritira kožu.
Mlečna kiselina se preporučuje za suvu i osetljivu kožu. Ublažava bore, omekšava grubu teksturu, hidrira i čini kožu jedrom.
Salicilna kiselina (BHA) ulazi u dermis i najbolja je za masnu, mešovitu kožu i kožu sklonu aknama. Deluje protivupalno, antibakterijski, čisti pore, tretira akne i mitisere, stimuliše produkciju kolagena.
Polihidroksi kiseline (PHA) su vrlo nežne kiseline, ne izazivaju fotosenzitivnost i pogodne su za sve tipove kože, uključujući osetljivu. Najveći molekul, najmanji iritans, nežan piling i efekat protiv bora. Najčešće se sreću laktobionska kiselina i glukonolakton.
Postoje dve varijante Key Molecule tonika, jedna se preporučuje za masnu i mešovitu kožu, a druga za suvu, ali to ne mora da bude striktno, vrste kiselina se biraju i u odnosu na stanje kože, i u odnosu na rutinu. Ako je koža masna i dehidrirana, zrela, bolje je početi za tonikom za suvu kožu. Takođe, ako ima dosta aktivnih supstanci u rutini, poput retinola, visokih koncentracija vitamina C, takođe se može uzeti blaža varijanta.
Key Molecule tonik ili losion za suvu kožu sadrži ekstrakt aloje i ureu za hidrataciju, pantenol, bisabolol, ekstrakt kamilice i niacinamid koji umiruju, a od kiselina mlečnu kiselinu i glukonolakton (PHA). Školski primer kiselina koje su nežne prema koži. Key Molecule losioni ne sadrže alkohol i mirisne supstance.
Često se dešava da kiselinski tonici ne sadrže dovoljno slobodne kiseline i da efekat izostaje, ali to nije slučaj sa Key Molecule losionima; oni odlično rade svoj posao.
Za masnu i mešovitu kožu, akne i bubuljice, podrazumeva se i malo otporniju, glikolna kiselina, mlečna kiselina, salicilna kiselina i niacinamid. Tu su i pantenol, alantoin, ekstrakt aloje.
Sa upotrebom kiselinskih tonika, pogotovo efikasnih, poput Key Molecule, počinje se uvek nekoliko puta nedeljno i prati se stanje kože. Potom se mogu koristiti svaki dan, ako za tim ima potrebe (zavisi i od rutine).
Usled jedne komponente, oni ostavljaju pomalo masnjikav osećaj na koži, ako vam to smeta, možete se umiti posle desetak minuta i nastaviti sa rutinom.
Kiselinski tonici se bez problema mogu koristiti i ujutro, ako se uveče recimo koristi retinol ili neki drugi jači tretman.
Bilo da se koriste ujutro ili uveče, treba izbegavati direktno izlaganje jakom suncu i redovno koristiti i obnavljati SPF.
U kiselinskim tonicima se ne treba “kupati”; na čistu suvu kožu se nežnim pokretima, bez trljanja nanosi količina naneta na jednu trećinu tupfera.
NAPOMENA
Key Molecule tonike možete da poručite na keymolecule.com ili da kupite u bolje snabdevenim apotekama.
*PR uzorci
By JSS