Čišćenje masne kože je najvažiji korak nege. Masnoj koži za prvi korak čišćenja najviše odgovaraju nemasne formulacije ili micelarni losioni koji krše pravilo hemije da se slično u sličnom rastvara i omogućavaju rastvaranje ulja u vodi, a dobrim micelarnim losionom je moguće ukloniti i šminku sa očiju. To je prvi korak. Znam da su popularni čistači na bazi ulja, kreme, balzami, korejska metoda duplog čišćenja, prvo uljani čistač, pa čistač na bazi vode, probala sam mnoge poznate proizvode, ali kao vlasnik jedne masne kože, nisam za to. Kad se koža “naulji” potreban je mnogo jači gel za uklanjanje te masnoće i može da dođe do dehidratacije. Sa druge strane, ako te masne komponente ne uklonimo potpuno, one mogu da budu komedogene i da ometaju dejstvo kasnije nanete nege. Bez obzira što na micelarnom losionu piše da nije potrebno ispirati, testiranjem najboljih micelarnih losiona zaključila sam da uvek ostaje malo pudera i šminke, tako da je umivanje obavezno. Za prvi korak čišćenja uvek preporučujem roze Bioderma micelarnu vodu, koja je blaga i bez mirisa, ali odlično čisti i predstavlja zlatni standard.
Zapamtite, masna koža se pere, sopstveni sebum je komedogen, a da ne govorimo o tome šta sve nanesemo na kožu u toku dana. Naredni korak u čišćenju masne kože je umivanje penom ili gelom, koji ne isušuju kožu. Preko zime to mogu da budu proizvodi na kojima piše da su za osetljivu kožu, a preko leta za masnu. Četka je donela revoluciju u moju negu i značajno smanjila broj mitisera i bubuljica, i Clarisonic bih svima preporučila, osim kod upaljenih akni. Postoje četke koje rotiraju, testirala sam i takve, ali nisam bila zadovoljna (bolje je u DM-u kupiti običnu četkicu).
Gelovi su jači od pena i nikad gel nemojte direktno nanositi na lice, već ga rastrljajte sa malo vode rukama, napravite penu i operite lice. Exfoliac intenzivni penasti gel je najjači Noreva čistač, sledi Exfoliac pročišćavajući gel, zatim Actipur gel, pa Actipur pena. Exfoliac linija je namenjena prvenstveno tinejdžerima, dok je Actipur namenjena odrasloj osetljivoj problematičnoj koži, ali proizvodi se mogu kombinovati u zavisnosti od tipa i potreba kože. Ako koža luči više sebuma biraju se jači čistači. Mnoge osobe sa masnom kožom preteruju sa umivanjem i eksfolijacijom, pa se dobije dehidrirana masna koža, koja je i isušena, hrapava, osetljiva, reaguje na proizvode koje inače toleriše, ali se i dalje pojačano masti. Masnu kožu treba prati ujutro i uveče i posle znojenja, odnosno fizičke aktivnosti.
Exfoliac intenzivni penasti gel za pranje lica sadrži amonijum laktat za blagi hemijski piling, cink laktat u ulozi seboregulatora i SLES (iako zvuči slično, dosta je blaži od SLS-a). Ne peni puno, tvori laganu penu i osvežavajućeg je mirisa. Mogu ga koristiti svi sa jako masnom kožom, proširenim porama i kožom sa aknama i bubuljicama. Moj favorit za letnje večernje čišćenje. Odličan je i za akne na leđima.
Svaka koža je posebna priča i ako je ovaj gel jak, Exfoliac pročišćavajući gel za svakodnevno pranje lica je blaža varijanta sa biljnim aktivnim principima, koji “skupljaju” pore, smanjuju produkciju sebuma, deluju antibakterijski i omekšavaju kožu, a u pitanju su žalfija, čičak i potočarka ili kres.
Upotrebljena je smeša blagih čistača u nižoj koncentraciji, manje peni od intenzivnog gela i preporučuje za svakodnevno čišćenje masne kože. Miris je takođe osvežavajući i prijatan.
Mehanički pilinzi su masnoj koži sa nepravilnostima neophodnost, ali ovde je mera bitna, kao i oblik i čestica, nikako ne koristiti one koje grebu.
Exfoliac piling je namenjen za čišćenje masne kože sa komedonima i kože sa aknama i bubuljicama, i u tom slučaju se koristi dva ili tri puta nedeljno umesto umivanja odgovarajućim gelom ili penom. Istrlja se lice, čime se postiže mehanički piling, a zatim se ostavi par minuta da deluje glikolna kiselina, čija je koncentracija 10% u ovom preparatu. To je alfa hidroksi kiselina koja rastvara supstancu koja „drži“ mrtve ćelije na površini kože, i omogućava njihovo lagano uklanjanje. Preparat je nekada sadržao plastične kuglice koje su sada zamenjenje česticama bambusa.
Čestice ovog pilinga su dovoljno oštre da očiste lice, a ponovo dovoljno nežne, da ne naprave nikakve iritacije. Miris je elegantan, odmah znate da se radi o francuskoj kozmetici. Koža je posle čišćenja mekana i hidrirana, čemu doprinosi i prisustvo amonijum laktata, koji se koristi kao lek u terapiji suve ljuspaste kože, ihtioze i kseroze.
Piling koristim nekoliko puta nedeljno, uveče, pre spavanja, jer sadrži glikolnu kiselinu, a posebno mi prija preko leta, kada koristim kreme sa visokim faktorom zaštite od sunca, koje sprečavaju hiperpigmentacije i fotostarenje, ali mogu da začepe pore.
*PR uzorci
*Cene Noreva Exfoliac gelova su reda veličine 2000 dinara, dok je piling oko 1200 dinara.
Imate li vi neki “tajni recept” za čišćenje masne i aknozne kože?
By JSS