Kad je napolju minus, koži najviše odgovara da se natopi uljima. Biljna ulja sadrže lipide koji čine zaštitni sloj naše kože i veoma duboko prodiru, hraneći je, a ne smrzavaju se poput vodenih formulacija. Osim toga, karakteristični mirisi etarskih ulja se veoma prijatno razvijaju preko zime, uz aromaterapijski efekat. Nekoliko kapi ulja pre kreme će biti dovoljno da koža zablista.

Koozmetik je domaći prirodni brend koji ima divne uljane teksture krema, ali i jedno divno ulje, izuzetne kombinacije: ulje koštica kajsije, koje sadrži visok procenat vitamina A, C i E, kao i oleinske i linolne kiseline, ima snažne regenerativne sposobnosti, pa je odgovarajuće za zrelu i osetljivu kožu, a prija i osobama sa ekcemom i dermatitisom; ulje makadamije je najsličnije sebumu i veoma prija suvoj koži, nevenovo ulje je dobar epitelizans, obnavlja oštećenu kožu, arganovo ulje je alfa i omega među prirodnim preparatima u borbi protiv starenja. Kombinacija ovih ulja zajedno sa vitaminom A, E i etarskim uljima lavande koja smiruje, sandalovine za zrelu kožu i limete, veoma prija svim tipovima kože, poput nekog eliksira, a može se naneti i na masnu kožu uz izbegavanje T-zone.
Caudalie Polyphenol C je lagano i preporučuje se osobama masne kože, jer balansira lučenje sebuma. Za ovaj tip kože uljani “lek” ima i Dr. Hauschka, a to je normalizirajuće dnevno ulje link.
Za zrelu kožu, Vichy Neovadiol ulje je kombinacija ulja pirinča i egipatskog čička bogata omega masnim kiselinama, masnije je i odgovaraće normalnoj i suvoj koži.
Caudalie Premier Cru The Elixir je takođe izuzetna kombinacija za zrelu kožu, a sadrži ulje jojobe, semena egipatskog kaktusa, ulje koštica grožđa i sandalovine.

Bez Darphin ulja, ovaj članak bi bio nepotpun. Darphin eliksiri su sačinjeni od 100% prirodnih sastojaka, a nastali su posebnim vidom destilacije retkih etarskih ulja, poreklom iz biljaka, začina i specifičnog voća. NIAOULI se preporučuje za pročišćavanje kože, RUŽA za hidrataciju (ima blag miris, efikasno hidrira i meni je omiljena), KAMILICA za umirenje kože, MANDARINA vraća energiju, CVET POMORANDŽE vraća koži blistavost, MIRA je za ishranu kože, JASMIN protiv bora, NEKTAR 8 CVETOVA globalni anti-age, eliksir mladosti. Tu su i dve aromaterapije u čvrstom stanju: pročišćavajući balzam za umornu kožu sa manjim nepravilnostima, sa kamilicom, žalfijom, majčinom dušicom, lavandom,… u biljnim uljima i pčelinjem vosku kao podlozi, i regenerativni balzam za iritiranu kožu koja zateže, u kome su etarska ulja kamilice, mandarine, slatke pomorandže, ružinog drveta,.. dispergovana u ši puteru. Obično se KAMILICA slaže sa INTRAL linijom za osetljivu kožu, RUŽA sa HYDRASKIN, NIAOULI sa SKIN MAT, JASMIN sa PREDERMINE, MANDARINA sa VITALSKIN, MIRA sa FIBROGENE, NEKTAR 8 CVETOVA sa STIMULSKIN PLUS i EXQUISAGE linijom, ali izbor je vaš. Omiljena kombinacija moje mešovite kože je RUŽA i HYDRASKIN link, ali mi podjednako prijaju NIAOULI u PMS-u, kada se pojave bubuljice ili JASMIN očaravajućeg mirisa, a NEKTAR 8 CVETOVA bih nosila svaki dan umesto parfema, što i čine oni koji to sebi mogu da priušte.

Weleda ulje za telo nar je bogato antioskidansima i preporučuje se zreloj koži. To je mešavina jojobe, susamovog ulja, ulja pšeničnih klica, ekstrakta nara i etarskih ulja, ima blagi miris voća i vanile, a izuzetno neguje i oporavlja kožu. Ovo ulje je malo masnije i teže upija, pa volim da ga nanesem posle tuširanja, obučem pidžamu i ušuškam se.
Za Nuxe suvo ulje sam uvek raspoložena link; pošto je u pitanju suvo ulje, brzo upija i praktično je kada žurite, a miris je opojan i prepoznatljiv.
Caudalie Divine Oil je po teksturi između Weleda i Nuxe ulja, a ima blag cvetni miris. Potrebno mu je par minuta da upije, dok miris, iako blag, dugo se zadržava. Sadrži ulje koštica grožđa, susama, argana…

Dr. Hauschka ulja i svi preparati za telo su idealna zimska nega, jer se rezultati primećuju posle prvog nanošenja. Koža je obavijena zaštitnim uljanim filmom, mekana i svilenkasta na dodir, a pritom uopšte nije masna. Lavanda ulje je emulzija ulja prave lavande u maslinovom ulju i ši puteru, a tekstura je hidrantna i veoma brzo upija. Njeno etarsko ulje ima slatkast, medno-cvetni miris, koji nije oštar i karakteristična je po svom blagom delovanju, ne iritira kožu, i deluje jako umirujuće. Često ovim uljem izmasiram vrat i slepoočnice kada me zaboli glava i mogu vam reći da mi bude bolje. Za jutro i buđenje čula tu je Dr. Hauschka mleko za telo od limuna i limunove trave, čija su baza jojoba i maslinovo ulje.

I kosa strada na hladnoći, a tu mogu da nam pomognu silikoni, recimo Orofluido link i zaštite je mehanički, ali prirodna ulja su bolja rešenja, jer trenutno upijaju i dubinski hrane vlasi. Phyto Supreme ulje sadrži ulje makadamije, anatoa i biljni skvalen. Nanosi se od sredine vlasi ka krajevima, pre i posle feniranja, štiti, hrani, a kontroliše bujnost kose i definiše lokne.

Balzam za usne je neophodno preko zime nanositi 3-4 puta na dan, a uveče, pre spavanja, obavezno. Teške ruževe za usne, koji isušuju, i sjajeve, bi preko zime trebalo izbegavati, a birati one sa mnoštvom hranljivih komponenti link.
L’Occitane shea butter je idealna nega za zimu, detaljnu recenziju možete da pročitate ovde. Njihov Solidarity balzam je takođe multifunkcionalan, bogat ši puterom, fino miriše i može se naneti bilo gde.

Labello puteri su solidni i treba ih imati u jakni, a odličan je i Eucerin stik sa dekspantenolom, vitaminom E i SPF 15, bez parfema, pogodan za svakodnevnu dnevnu negu i zaštitu osetljivih usana, a sadrži i ricinusovo ulje, bisabolol i glicerin. The Body Shop puter na bazi kokosovog ulja i ši putera ima zanimljivu puterastu teksturu i miris kokosa i solidna je hidrantna nega, dok njihovo čvrsto ulje argana ima jak orijentalni miris i koristim ga za zanoktice, jer mi taj miris nikako na usnama ne prija.

I na kraju, i parfem mora da bude uljan link, svež, jak i opojan.
Kojom se vi kozmetikom borite protiv ovog minusa?
By JSS
PRATI